Hvad er FamilieLiv?

23. april 2025

Vidste du at Autismecenter Nord-Bo tilbyder forløbet “FamilieLiv”?

Det er et specialiseret og målrettet tilbud med fokus på familier, hvor én eller flere børn har autisme. Familier, der oplever forskellige udfordringer grundet barnets belastning, herunder skoleværing og andre belastningssymptomer, og hvor man måske som forældre har egne udfordringer eller oplever svær belastning grundet barnets situation.

FamilieLiv er en foranstaltning, der kan iværksættes når situationen i familien er kompleks og fastlåst, og hvor der er behov for en grundig understøttende og vejledende indsats ”hele vejen rundt”.

Læs mere om forløbet her.

⭐ Direktør søges ⭐
⭐ Direktør søges ⭐

Er du en erfaren leder, der motiveres af at sætte retning i en organisation med stærk faglighed og en vigtig samfundsopgave? Så er du måske den direktør, vi leder efter.   Du kan læse mere om jobbet her.

read more
FERIEINFO
FERIEINFO

De Gule Værksteder starter op igen tirsdag d. 4/8. STU-afdelingen starter op igen onsdag d. 5/8.Administrationen holder lukket i uge 29-30-31. RIGTIG GOD SOMMER ☀️😎❤️

read more